شاید باورش کمی سخت باشد اما در حال حاضر اکانت‌های شبکه های اجتماعی هر فرد به یکی از مهم‌ترین حریم‌های شخصی هر فرد تبدیل شده است، تا جایی که ارتباط با افراد مهم زندگی، دوستان و همکاران خود را آن‌جا انجام می‌دهند. در حال حاضر صفحات زیادی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که تجارت آنلاین انجام می‌دهند، بنابراین امنیت هر صفحه اینستاگرامی بسیار زیاد است! حال فرض کنید یک روز صبح که از خواب بیدار شدید، متوجه شوید که تغییراتی در صفحه اینستاگرام شما صورت گرفته است. حتی ممکن است نتوانید وارد صفحه اینستاگرام خود شوید! احتمالی که وجود دارد، این است که صفحه اینستاگرام شما هک شده باشد بنابراین به دنبال روشی برای بازگردانی پیج هک شده می‌گردید.

  • هک اینستاگرام واقعاً چیست؟
  • چگونه یک اکانت هک می‌شود؟
  • چگونه بفهمیم پیج اینستاگرام ما هک شده است؟
  • برای جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام چه کار کنیم؟

این‌ها سوالاتی هستند که برای کاربران در مورد هک اینستاگرام پیش می‌آید! در این مقاله از یکتا فالوور می‌خواهیم این سوالات را پاسخ دهیم تا با خیالی آسوده بتوانید حساب اینستاگرام خود را مدیریت کنید.

هک اکانت اینستاگرام چیست؟

در ابتدا که اینستاگرام به وجود آمد، تنها محیطی برای اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئو بود. با گذشت زمان، کاربران اطلاعات مهمی در اینستاگرام خود ذخیره کردند؛ از مهم‌ترین آن‌ها، بخش دایرکت اینستاگرام است که شاید ارتباط مهمی در آن با کاربر دیگری وجود داشته باشد. همین مسائل باعث شد تا هکرها بخواهند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. حتی برخی صفحات بزرگ هم به دلیل آن که ارتباطات و محتوای مهمی در آن وجود دارد، مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند پس مهم نیست که یک صفحه شخصی دارید یا یک صفحه تجاری، در هر صورت ممکن است فردی شما را هک کند.

هک شدن صفحه اینستاگرام در واقع به این معنی است که کاربر دیگری وارد صفحه شما شود. در این صورت، چنین فردی مدیریت کامل روی صفحه اینستاگرام شما دارد و می‌تواند هر کاری انجام دهد. در صفحات بزرگ می‌تواند اطلاعات دایرکت را خروجی بگیرد، در بخش پست‌ها می‌تواند پست‌ها را حذف کند یا پست جدیدی که برای شما خوشایند نیست منتشر کند. بنابراین هک صفحه اینستاگرام مسئله‌ای نیست که به راحتی بتوانید از آن عبور کنید اما اصلاً چگونه اکانت اینستاگرام هک می‌شود؟ در بخش بعدی به این سوال پاسخ می‌دهیم تا با فرآیند هک اینستاگرام تا حدودی آشنا شوید.

چگونه اکانت اینستاگرام هک می ‌شود؟

راه‌های مختلفی برای هک اکانت اینستاگرام وجود دارد. در واقع هکرها تنها یک راه را برای دسترسی به صفحه شما امتحان نمی‌کنند و اگر دسترسی به پیج شما برایشان مهم باشد، راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند. یکی از راحت‌ترین راه‌هایی که هکرها امتحان می‌کنند، پسورد شما است. اگر هکری به پسورد شما دسترسی پیدا کند، نام کاربری شما هم که مشخص است و خیلی راحت وارد صفحه اینستاگرام شما می‌شود. به دست آوردن پسورد هم از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. ساده‌ترین راه این است که آن را از طریق خودتان بدست آورد اما راه‌های دیگری نظیر دسترسی از طریق ایمیل هم وجود دارد.

گاهی اوقات هم هکرها با گول زدن شما این کار را انجام می‌دهند. به عنوان مثال ممکن است به شما یک وعده دروغین بدهند و بگویند که با کلیک بر روی لینک، به چیزی که مد نظرشماست، دست پیدا می‌کنید. این لینک را ممکن است از طریق پیامک یا اینستاگرام برای شما ارسال کنند. پس از آن که بر روی لینک کلیک کردید، اطلاعات اکانت اینستاگرام شما برای آن‌ها ارسال می‌شود. پسورد اکانت هم جزء این اطلاعات است و فرد موردنظر به راحتی می‌تواند وارد اینستاگرام شما شود. پس نکته‌ای که وجود دارد، این است که پسورد خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهید و بر روی لینک‌های مشکوک هم کلیک نکنید.

چگونه بفهمیم پیج اینستاگرام ما هک شده است؟

اگر صفحه اینستاگرام شما هک شود، معمولاً به آن مشکوک می‌شوید. مثلاً ممکن است فرد موردنظر فالوورها یا پست‌های شما را حذف کند. در هر صورت کمی مشکوک می‌شوید و فکرتان به این سمت می‌رود که شاید صفحه اینستاگرام شما هک شده باشد. پیش از آن که به فکر بازگردانی پیج هک شده باشید، باید ببینید که آیا واقعاً اینستاگرام شما هک شده است؟ برای پاسخ به این سوال راه‌های مختلفی وجود دارد که بهتر است چند مورد را حتماً چک کنید. در این بخش از مقاله 5 راه مهم برای این تشخیص هک اکانت اینستاگرام را بررسی می‌کنیم:

چک کردن login activity

بهترین و ساده‌ترین راه برای این که ببینید کسی شما را هک کرده است یا نه، این است که بخش فعالیت ورود (login activity) را چک کنید. در این بخش از اینستاگرام هر سیستمی که با استفاده از آن لاگین شده باشد، مشخص است. اگر یک لاگین متعلق به شما نیست، ممکن است هک شده باشید!

مرحله اول: برای دسترسی به این بخش کافی است از سه خط سمت راست بالای صفحه وارد بخش تنظیمات شوید.سپس بر روی Security کلیک کنید.

بازگردانی اکانت اینستاگرام

وارد شدن به بخش امنیت اینستاگرام

مرحله دوم: در این مرحله لازم است تا بخش login activity را باز کنید.

بازگردانی اکانت اینستاگرام

بخش login activity را باز کنید

در این بخش نام دستگاه به همراه زمان ورود مشخص است! همچنین شهری که فرد از آن وارد اکانت شما شده هم مشخص است. البته توجه داشته باشید که اگر دستگاه یکی بوده و تنها منطقه جغرافیایی فرق می‌کند، احتمالاً به دلیل استفاده از VPN توسط شما است. اگر دستگاه مربوط به شما نیست، بر روی سه نقطه کلیک کرده و سپس Log out را بزنید تا خارج شود.

بازگردانی اکانت اینستاگرام

بررسی شماره تماس و ایمیل اکانت

یکی دیگر از اطلاعات مهمی که هر اکانت باید تایید کند، شماره تماس و ایمیل است. پس از وارد کردن این دو، اینستاگرام برای شما یک کد ارسال می‌کند که با وارد کردن کد، شماره تماس و ایمیل تایید می‌شود. با استفاده از این دو اطلاعات شما به راحتی می‌توانید به بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام دسترسی داشته باشید. حال اگر قبلاً آن را تاییده کرده‌اید اما اکنون فرق کرده است، اکانت شما هک شده است. بنابراین بهتر است سریع‌تر رمز خود را تغییر دهید تا هکر شما را بیرون ننداخته است.

مرحله اول: برای تایید شما تماس و ایمیل، کافی است وارد تنظیمات شوید و بر روی Account کلیک کنید.

بازگردانی اکانت اینستاگرام

مرحله دوم: سپس بر روی Personal Information کلیک و اطلاعات خود را وارد کنید.

بازگردانی اکانت اینستاگرام

کدهای ارسال شده به شماره تماس و ایمیل خود را در بخش تایید وارد کنید تا ایمیل و شماره موبایل شما تایید شود. در صورتی که هنگام ورود به اینستاگرام با مشکل مواجه شدید، با کمک شماره تماس و ایمیل می‌توانید پسورد خود را بازیابی کنید.

بررسی ایمیل ورود جدید از طرف اینستاگرام

اینستاگرام به خوبی می‌داند که امنیت چقدر برای کاربران شبکه‌های اجتماعی مهم است، به همین دلیل است که یک اقدام امنیتی عالی برای کاربران خود انجام داده است. اگر مدت زیادی است که در اینستاگرام حضور دارید، اینستاگرام اطلاعات خوبی از شما دارد. مثلاً می‌داند که موقعیت جغرافیایی شما کجا است یا از چه دستگاه‌هایی برای ورود به آن استفاده می‌کنید.حال اگر یک دستگاه جدید از یک موقعیت جغرافیایی جدید وارد حساب‌تان شود، اینستاگرام یک ایمیل از آدرس security@mail.instagram.com برای شما ارسال می‌کند. این ایمیل از یک ورود غیر معمول خبر می‌دهد که می‌توانید آن را چک کنید. البته گاهی اوقات هکرها از آدرس ایمیل مشابه برای هک کردن شما و ارسال لینک استفاده می‌کنند پس هر ایمیلی از سمت اینستاگرام نیست و باید به دقت بررسی کنید که آدرس ایمیل واقعاً مربوط به دامنه اینستاگرام باشد.

بررسی کردن فید اینستاگرام و استوری ها

گاهی اوقات هکرها بدون آن که بخواهید، پستی را در صفحه اینستاگرام شما ارسال می‌کنند. در چنین شرایطی اگر صفحه اینستاگرام را باز کنید و با یک پست جدید که از صفحه شما منتشر شده است مواجه شوید، قطعاً به هک شدن اکانت اینستاگرام شک می‌کنید. حتی ممکن است یک استوری منتشر کنند و برای هک کردن سایر کاربران هم لینکی در آن قرار دهند. هر تغییری در اینستاگرام که توسط شما (برای حساب‌های شخصی) و برای تیم شما (در کسب‌وکارهای اینستاگرامی) انجام نشده باشد، نشان از هک شدن اکانت اینستاگرام دارد

باز کردن دایرکت اینستاگرام

یکی دیگر از مواردی که برای تشخیص هک شدن اکانت اینستاگرام باید بررسی کنید، چک کردن دایرکت اینستاگرام است. یکی از اهداف هکرها برای هک کردن اکانت اینستاگرام شما این است که خراب‌کاری انجام دهند. یکی از راه‌های خراب‌کاری این است که در دایرکت برای دوستان یا خانواده شما پیام یا لینکی ارسال کنند! اگر حس کردید هک شده‌اید، دایرکت اینستاگرام خود را چک کنید که تغییراتی نداشته باشد. اگر در دایرکت، لینک‌های ناخواسته برای دوستان شما ارسال شده است، به آن‌ها اطلاع‌رسانی کنید و از آن‌ها بخواهید که روی آن کلیک نکنند. اگر هنوز آن پیام را مشاهده نکرده‌اند، می‌توانید پیام خود را Unsend کنید.

با کمک این راه‌کارها می‌توانید متوجه شوید که اکانت اینستاگرام شما هک شده است یا خیر! ممکن است راه‌های دیگری هم وجود داشته باشید که اگر شما یاد دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا به این مقاله اضافه کنیم.

امکان هک شدن از طریق دایرکت اینستاگرام وجود دارد؟

گاهی اوقات این تفکر در میان کاربران وجود دارد که هک شدن اکانت اینستاگرام از طریق دایرکت انجام می‌شود. اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم، باید بگوییم که هیچ راهی برای هک شدن مستقیم از طریق دایرکت وجود ندارد. در واقع دایرکت بخشی برای ارتباط با سایر کاربران است و نمی‌توان از آن برای هک کردن استفاده کرد. تنها یک راه وجود دارد و آن هم این است که هکر برای شما لینکی از طریق دایرکت اینستاگرام ارسال کند، شما هم روی آن کلیک کنید.

در چنین شرایطی ممکن است اطلاعات اینستاگرام شما از طریق سایتی که روی لینک آن کلیک کرده‌اید، در دست هکرها قرار بگیرد. شاید شما هم دیده باشید که کاربران ناشناس که معمولاً هم فیک هستند، لینکی برای شما ارسال می‌کنند که احتمال هک شدن اکانت اینستاگرام شما با کلیک بر روی آن زیاد است. تنها کاری که برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام از این طریق باید انجام دهید، این است که بر روی هیچ گونه لینک مشکوک و نامعتبری کلیک نکنید. حتی اگر این لینک از طریق دوستتان ارسال شده باشد، این احتمال را بدهید که اکانت او هک شده و هکر قصد دارد اکانت دوستان آن فرد را هم هک کند.

روش های بازگردانی پیج هک شده اینستاگرام

حال فرض کنید اکانت اینستاگرام شما هک شده است. در این صورت باید چه کاری برای بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام انجام دهید؟ راه‌های مختلفی برای بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام وجود دارد اما امکان بازگردانی اکانت با همه این روش‌ها صد درصدی نیست. در واقع ممکن است حساب شما بازگردد و ممکن است باز نگردد. در هر صورت، 3 راه کلی برای بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام وجود دارد که در این بخش از مقاله آن‌ها را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم:

یک) استفاده از ایمیل های ارسالی اینستاگرام

همه ما به خوبی می‌دانیم که راه‌های مختلفی برای هک اکانت اینستاگرام وجود دارد. یکی از مهم‌ترین راه‌های هک اینستاگرام استفاده از ایمیل است. در واقع هکرها ممکن است ابتدا به ایمیل شما دسترسی پیدا و از طریق آن، حساب اینستاگرام را هک کنند. در چنین شرایطی چه کاری باید انجام داد؟ پس اولین قدم تامین امنیت ایمیل است. از یک پسورد ایمن استفاده کنید و رمز عبور ایمیل خود را هرگز در اختیار کسی قرار ندهید. اگر هم در حال حاضر ایمیل شما رمز قوی ندارد، حتماً یک پسورد قوی برای آن انتخاب کنید. حتی اگر برایتان مقدور است و سرویس‌دهنده ایمیل پشتیبانی می‌کند، از ورود چند مرحله‌ای استفاده کنید.

مسئله دیگری که باید حتماً به آن دقت کنید، ایمیل‌های دریافتی از طرف اینستاگرام است. اولاً دقت کنید که ایمیل آن واقعاً مربوط به اینستاگرام باشد، ثانیاً محتوای آن را به دقت بخوانید. ممکن است یک هکر به اکانت اینستاگرام شما دسترسی پیدا کرده باشد و اینستاگرام به توجه به قوانین امنیتی خود برایتان ایمیل فرستاده باشد. معمولاً استفاده از روش ایمیل‌های اینستاگرام بهترین راه برای جلوگیری و بازگردانی پیج هک شده اینستاگرام گفته شده است. مثلاً اگر هکر بخواهد رمز شما را ریست کند، اینستاگرام می‌گوید که باید برای جلوگیری از هک شدن چه کاری انجام دهید.

دو) تغییر پسورد اکانت اینستاگرام

یکی دیگر از روش‌های بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام، تغییر پسورد اکانت است. اگر هکر رمز شما را پیدا کرده باشد، به راحتی به اکانت دسترسی پیدا می‌کند اما این اتفاق تا زمانی می‌افتد که پسورد خود را تغییر ندهید.  اگر هنوز به حساب اینستاگرام خود دسترسی دارید، خیلی از قسمت امنیت (Security) وارد و پس از آن از قسمت Password وارد شده و سریعا پسورد را تغییر دهید. اگر به اکانت اینستاگرام خود دسترسی ندارید اما ایمیل / شماره تماس شما همان قبلی است، از طریق Forgot Password، رمز خود را تغییر دهید. برای این کار کافی است صفحه ورود به اینستاگرام را از طریق موبایل یا دسکتاپ باز کنید تا با صفحه زیر روبرو شوید.

بازگردانی اکانت اینستاگرام

با کلیک بر روی گزینه Forgot Password وارد مرحله بعد می‌شوید که باید نام کاربری خود را وارد کنید. سپس یک روش برای بازیابی رمز عبور اینستاگرام انتخاب کنید تا کد تایید برایتان ارسال شود. در واقع شما باید از موبایل یا ایمیل استفاده کنید تا کد تایید برای شما ارسال شود. در مرحله بعد، یک پسورد جدید انتخاب کنید تا هکر دیگر به اکانت شما دسترسی نداشته باشد. یکی از نکاتی که امنیت صفحه اینستاگرام شما با تامین می‌کند، این است که هر از گاهی رمز اکانت خود را تغییر دهید. زیرا ممکن است فردی که حتی ممکن است از دوستان شما باشد، رمز شما را یاد گرفته باشد و امنیت صفحه شما را به خطر بیندازد.

سه) گزارش هک شدن به اینستاگرام

اگر دو راهکار قبلی برای بازگردانی پیج هک شده اینستاگرام شما جواب نداد، تنها یک راه دیگر باقی می‌ماند، آن هم این است گزارش هک شدن خود را برای تیم پشتیبانی اینستاگرام ارسال کنید. این روش زمانی کاربردی است که متوجه شوید که هکر شماره تماس و ایمیل شما را تغییر داده است. در واقع با گزارش به اینستاگرام، شما به تیم اینستاگرام می‌گویید که مشکلی برای حساب شما پیش آمده است و نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. یک گزارش برای اینستاگرام باید تهیه کنید که شامل جزئیات زیر است:

  • نام کاربری اینستاگرام
  • ایمیل و شماره تماس مرتبط با حساب
  • زمان از دست دادن اکانت اینستاگرام
  • دستگاهی که آخرین بار از طریق آن وارد حساب خود شدید

سپس این اطلاعات را از طریق ایمیل برای اینستاگرام ارسال کنید. همچنین برای سرعت بخشیدن به این موضوع، از فرد دیگری بخواهید که گزارش هک شدن اکانت شما را از طریق اکانت خودش بدهد. در این صورت ممکن است اینستاگرام نیاز به احراز هویت شما داشته باشد که باید یک ویدئوی سلفی برای آن ارسال کنید. در این ویدئو، تنها یک حالت نباشید و سر خود را در جهات مختلف بچرخانید.

چگونه از هک شدن پیج اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

اگر حساب اینستاگرام شما هک نشده است، پیشگیری بهتر است درمان است! در واقع پیش از آن که اکانت شما هک شود باید به فکر افزایش امنیت اینستاگرام باشید. زیر اگر حساب شما هک شود، زمان زیادی را باید منتظر باشید و البته احتمال بازگشت آن هم صد درصدی نیست. به همین دلیل کاربران به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام هستند. در این بخش از مقاله می‌خواهیم 3 مورد از راه‌های مهم و کاربردی برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام را بررسی کنیم که با انجام آن، احتمال هک شدن صفحه اینستاگرام خود را کاهش دهید.

استفاده از پسورد قوی

مهم ترین دلیلی که باعث می‌شود صفحات اینستاگرام هک شوند، این است که پسورد امن استفاده نمی‌کنند. شاید باورش کمی عجیب باشد اما پسورد بسیاری از کاربران آن قدر ساده است که افراد نزدیک به آن‌ها می‌توانند حدس بزنند. مثلاً ممکن است فردی تاریخ تولد خود را گذاشته باشد. البته در حال حاضر اینستاگرام الگوریتم‌هایی دارد که اجازه گذاشتن پسوردهای ساده بر روی اکانت را نمی‌دهد اما با این حال، رمز اکانت برخی کاربران بسیار ساده است. بنابراین با استفاده از پسوورد قوی اولین قدم برای آن که جلوی هک شدن اینستاگرام خود را بگیرید. برای این کار ابتدا وارد تنظیمات شوید، سپس از طریق بخش Security روی گزینه Password کلیک کنید:

بازگردانی اکانت اینستاگرام

استفاده از پسوورد قوی

در این بخش یک رمز عبور قوی انتخاب کنید تا حساب شما به یک اکانت اینستاگرام امن تبدیل شود. در این صورت احتمال هک شدن اینستاگرام شما نسبت به زمانی که پسورد ساده دارید، کمتر خواهد بود.

فعال کردن ورود دو مرحله ای

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که بسیاری از شبکه‌های اجتماعی برای کاربران در نظر گرفته اند، استفاده از ورود دو مرحله ای است. اینستاگرام هم برای کمک به افزایش امنیت کاربران، قابلیت ورود دو مرحله ای را در اختیار کاربران قرار داده است. البته استفاده از این قابلیت کاملاً اختیاری است اما اگر می‌خواهید یک اکانت امن داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این قابلیت را بر روی اکانت خود فعال کنید. فعال کردن آن کمتر از یک دقیقه زمان شما را می‌گیرد اما امنیت اکانت شما را تا حد زیادی بالا می‌برد. برای فعال کردن آن، کافی است وارد بخش تنظیمات شوید. از طریق بخش Security بر روی Two-Factor Authentication کلیک کنید:

روی Two-Factor Authentication کلیک کنید

روی گزینه Get Start بزنید تا به مرحله بعدی هدایت شوید. در این بخش راه‌های مختلفی برای ارسال کد دوم در اختیار شما قرار دارد که می‌توانید بر اساس سلیقه خود یکی را انتخاب کنید. مثلاً می‌توانید واتس اپ را انتخاب کنید تا کد بر روی آن ارسال شود.

تایید کردن ایمیل و شماره تماس اکانت اینستاگرام

اگر می‌خواهید امنیت اینستاگرام خود را یک پله بالاتر ببرید، حتماً ایمیل و شماره تماس خود را تایید کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اگر مشکلی برای اکانت شما پیش آمد، خیلی راحت از آن برای بازگردانی پیج هک شده اینستاگرام کمک بگیرید. البته برای استفاده از آن باید خیلی سریع عمل کنید، زیرا هکراها معمولاً به محض ورود به صفحه این دو مورد را تغییر می‌دهند تا نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. اما با این حال، در گزارش‌های اینستاگرام اگر تیم پشتیبانی آن ببیند که شماره تماس و ایمیل خود را تایید کرده‌اید، خیلی راحت‌تر برای بازگردانی پیج هک شده به شما کمک می‌کنند:

برای تایید این دو کافی است وارد بخش تنظیمات و سپس Account شوید. در این بخش بررسی Personal Information کلیک کرده و سپس شماره تماس و ایمیل خود را تایید کنید. از این پس اگر رمز خود را فراموش کردید یا اکانت شما هک شد، خیلی راحت‌تر می‌توانید حساب خود را بازگردانی کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است!

گاهی اوقات افراد به آینده نگاه نمی‌کنند و همیشه به دنبال راهی برای درمان هستند، در حالی که پیشگیری زمان و هزینه کمتری از شما خواهد گرفت. در مورد هک اکانت اینستاگرام هم همین مسئله وجود دارد. کاربران زمانی به فکر می‌افتند که کار از کار گذشته و به جای راه‌کارهای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام به دنبال راهی برای بازگردانی پیج هک شده اینستاگرام هستند. در حالی که مورد اول در کمتر از چند دقیقه و بدون استرس انجام می‌شود و مورد دوم ممکن است چند هفته زمان ببرد و در آن مدت استرس داشته باشید.

در این مقاله به بررسی مفهوم هک اینستاگرام پرداختیم و راه‌هایی که ممکن است از طریق آن هک شوید را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین برای اکانت‌های هک شده اینستاگرام هم راه‌هایی برای بازگردانی پیج هک شده ارائه کردیم. در نهایت هم چند راه برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام آموزش دادیم. در آخر اگر بعد از هک شدن پیج اینستاگرامتان و بازگردانی آن تصمیم گرفتید پیج خود را پاک کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله حذف اکانت اینستاگرام را مطالعه کنید. در پایان اگر نظر و تجربه ای در این مورد دارید با ما و دیگر همراهان همیار آکادمی در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.